29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Czytanie to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania czasu wolnego. W trakcie głośnego czytania dziecko czuje się wyjątkowo. Wie, że jest to chwila zarezerwowana tylko dla niego. Wspólne czytanie pozwala na budowanie naturalnej więzi pomiędzy dzieckiem i dorosłym. Dzięki czytaniu, zaspokaja się podstawowe potrzeby dziecka: miłości, bliskości, wyłączności, uwagi, stymulacji. Czytanie zapobiega nudzie, daje rozrywkę, rozwija zainteresowania i kształtuje poczucie humoru. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku zachęca wszystkich do głośnego czytania. Wystarczy wybrać odpowiedni test literacki, nagrać krótki filmik, przesłać go do 28 września na adres biblioteki: gbpmokrsko@wp.pl  A potem podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania cieszyć się ze wspólnego słuchania. Do tekstów mogą być dołączone dedykacje.

29 września nagrania zostaną zamieszczone na stronie biblioteki: biblioteka.mokrsko.pl oraz Facebooku.

Za najciekawszą interpretację utworu dla dzieci przewidziana jest nagroda!

Wszystkich miłośników książek zapraszamy do zabawy. Zarówno tych małych, większych, jak również tych dostojnych.