75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia – MiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ PamiÄ™ci Ofiar Holocaustu.

Z okazji 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz MiÄ™dzynarodowego Dnia PamiÄ™ci Ofiar Holocaustu, Filia Biblioteczna w Komornikach wykonaÅ‚a wystawkÄ™ książek o tematyce obozowej oraz gazetkÄ™, na której zamieszczono kilka informacji na temat wyzwolenia obozu. Niemcy zaÅ‚ożyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Auschwitz II – Birkenau powstaÅ‚ dwa lata później. W Auschwitz Niemcy zgÅ‚adzili, co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Å»ydów, a także Polaków, Romów, jeÅ„ców sowieckich i osób innej narodowoÅ›ci.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest uczczenie pamięci ofiar pomordowanych w czasie II Wojny Światowej przez nazistowskie Niemcy.

Jadwiga Zawadzka