Dzień Kobiet

Powiększ obraz

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet…

A na Dzień Kobiet w bibliotece nie lada gratka!

„Mamy wszystkie Noblistki!” Poczynając od Selmy Lagerlöf, która jako pierwsza kobieta otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, a skończywszy na laureatce z roku 2020 – Louise Glück.

Biblioteka zaprasza po książki uhonorowane najwyższymi nagrodami literackimi. Wszystkim Czytelniczkom, z okazji Święta Kobiet, składamy najlepsze życzenia, aby spełniały się Wasze marzenia, abyście zawsze mogły przeczytać książkę ulubionego autora, a na marzec proponujemy literaturę stworzoną przez Laureatki Nagrody Nobla.  Polecamy książki piętnastu pisarek, a dla wszystkich pań, które do końca marca skorzystają z bogatej oferty biblioteki i wypożyczą książki, literacki upominek.

W Dniu Kobiet przedstawiamy 16 niezwykłych pań.

  1. Selma Lagerlöf – prekursorka, pierwsza pisarka uhonorowana przez Akademię Szwedzką. W dziewiątym roku przyznawania nagród, Komitet Noblowski wybrał Selmę Lagerlöf uzasadniając swój wybór: „w hołdzie wielkiemu idealizmowi, błyskotliwej wyobraźni i duchowej przenikliwości, które wyróżniają jej utwory.”
  2. Grazia Deledda- laureatka roku 1926. Za „poetyckie dzieła, w których z jaskrawą plastycznością opisuje życie jej ojczystej wyspy, a także za głębię w podejściu do ludzkich problemów w całości” tak uzasadniła swój wybór Akademia.
  3. Sigrid Undset – moja uwielbiana. Zaledwie po dwóch latach od ostatniego Literackiego Nobla przyznanego kobiecie, znów… kobieta laureatką. Komisja zachwyciła się średniowieczem w powieściach Undset i orzekła: za „niezapomniany opis skandynawskiego średniowiecza.”
  4. Pearl S. Buck otrzymała najwyższą i najważniejszą nagrodę w 1938 roku za: „wspaniały epicki opis życia chińskich chłopów i za biograficzne arcydzieła.” A przecież Buck była Amerykanką…
  5. Gabriela Mistral po wojennej zawierusze, uhonorowana została Noblem za „poezję prawdziwego uczucia, czyniącą jej imię symbolem idealistycznych dążeń dla całej Ameryki Łacińskiej”, w roku 1945. Znacie jej interpretacje klasycznych bajek?
  6. Nelly Sachs – Niemka z urodzenia, Szwedka z wyboru. Nagrodę Nobla odebrała w roku 1966 za „wybitne utwory liryczne i dramatyczne, analizujące los narodu żydowskiego.”
  7. Nadine Gordimer, mieszkanka RPA posiadająca rodziców Europejczyków. Komitet Noblowski odczytując werdykt, ogłosił, że Gordimer otrzymała ją jako ta, która „przez swą wspaniałą epikę stała się wielkim dobrodziejstwem dla ludzkości.” Był to rok 1991.
  8. Toni Morrison została Noblistką w 1993 roku za to, że „w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości, przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości.” Pisała o czarnoskórych niewolnikach.
  9. Wisława Szymborska – nareszcie Polka! Doczekałyśmy się! My, kobiety. To rok 1996. Uzasadnienie: za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.” Za poezję!!!
  10. Elfriede Jelinek – Styria, idylla, Asperger, nazizm. Nagroda Nobla w roku 2004, za „demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach.”
  11. Doris Lessing – Nagroda Nobla 2007. „Jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą.”
  12. Herta Müller – Niemka urodzona w Rumunii i dramat wojny. Nobel dla tej, „która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych.”
  13. Alice Munro – „mistrzyni współczesnego opowiadania.” I tyle. Rok 2009.
  14. Swietłana Aleksijewicz – „Jestem człowiekiem radzieckim, pół-Ukrainką i pół-Białorusinką, piszącą po rosyjsku…” Otrzymała Nobla w 2015 roku za „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach.”
  15. Olga Tokarczuk – i znowu duma! Nagroda z roku 2018. Muszę powiedzieć, że oprócz wielu innych zajęć, Tokarczuk para się też bibliotekarstwem. „Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” – taki werdykt.
  16. Louise Glück „za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który surowym pięknem czyni indywidualne istnienie powszechnym” otrzymała Nobla w 2020 roku. W tłumaczeniu na polski ukazały się tylko trzy wiersze Noblistki.