Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku realizuje projekt „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystycznym dla dzieci z województwa łódzkiego”. Edycja 2022.

Partnerami są: Łódzki Dom Kultury, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz 32 instytucje kultury województwa łódzkiego.

W ramach projektu odbywać się będą 4 warsztaty dla dzieci, w trakcie których do wykonania ekologicznych strojów do pokazu mody ekologicznej „ECO FASHION” wykorzystane zostaną materiały z recyklingu i upcyklingu. Finałem projektu będzie prezentacja pokazu mody ekologicznej „ECO FASHION” z udziałem dzieci uczestniczących w projekcie i publiczności pokazu. Dzieci dwukrotnie pojadą do Łodzi na warsztaty oraz zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Biblioteka w Mokrsku do projektu zaprosiła uczniów klasy IV i V szkoły podstawowej w Mokrsku. Do tej pory zrealizowane zostały już 2 warsztaty i odwiedziny w CMW. Wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa miała na celu pokazanie dzieciom naturalnych form wytwarzania tkanin oraz kolekcji i indywidualnych strojów, które oparte są na idei recyklingu lub wykorzystania surowców naturalnych w ekologicznej produkcji odzieży. Pierwszy był warsztat z praktycznego  wykonywania ubiorów z surowców  odzyskanych, który odbył się w ŁDK, 8 kwietnia. Uczestnicy warsztatów stworzyli dla manekinów ubiory z pozyskanej odzieży używanej, fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich zapewnionych przez Łódzki Dom Kultury oraz przyniesionych z domu, jako „rzeczy do wyrzucenia”.

Drugi to warsztat promujący ideę zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska. Spotkanie to odbyło się w Bibliotece w Mokrsku, 19 maja. Dzieci uczestniczące w warsztacie dowiedziały się od praktyków zaangażowanych od lat w działania proekologiczne o wszystkich najważniejszych aspektach ochrony środowiska. Miały okazję przekonać się, że nasze codzienne czynności mają wpływ na środowisko. Dowiedziały się również, ze styl eko jest obecnie bardzo modny, a ludzie eko nie wyglądają niechlujnie.

Przed nami jeszcze 2 warsztaty i 2 konkursy.