Spotkania o seniorach i dla seniorów

Czas wakacji upływa w Komornikach pod znakiem spotkań dla seniorów. Świetlica wiejska zaprosiła na kolejne zajęcia organizowane przez łódzkie Centrum OPUS.

W ramach projektu „Obywatel senior – rozwój zaangażowania obywatelskiego wśród seniorów”, realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020 r., 18 lipca odbyły się drugie zajęcia warsztatowe, a ich tematem były idee aktywnego starzenia się i uczenia się przez całe życie, bariery i korzyści indywidualne i społeczne związane z ich realizacją. Omówiona została także różnorodność form aktywności seniora, takie jak życie towarzyskie, edukacja, kultura, sport, podróże. Seniorzy dowiedzieli się m.in. jak zorganizować wspólne przedsięwzięcia i – co najważniejsze – jak je finansować. A 25 lipca odbyły się trzecie już zajęcia warsztatowe, których tematem przewodnim był nowoczesny wolontariat kompetencji, czyli róbmy to, co umiemy najlepiej. Wspomniano również o pracy na rzecz wspólnot lokalnych i o pomocy sąsiedzkiej.

Natomiast w ramach  projektu „ Aktywny senior nasz klient” 3 sierpnia odbyło się drugie spotkanie, które poprowadziła pani dietetyk. Warsztaty koncentrowały się wokół tematu „Dieta i zdrowy styl życia, czyli jak łagodzić skutki przemijania”. Przybyłe tego dnia panie pilnie słuchały i notowały wszystkie porady pani dietetyk. Chętnie wymieniały się też swoimi spostrzeżeniami. Panie pragnęły dowiedzieć się, co zrobić aby w zdrowiu dożyć 100 lat. Na tę okoliczność biblioteka wykonała specjalną wystawkę książek „W zdrowym ciele, zdrowy duch, czyli jak przeżyć do 100 lat”.

Zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się 9 sierpnia, a poprowadzi je rehabilitantka.