I Spotkanie partnerstwa na rzecz wzbogacenia oferty działań na rynku pracy w Gminie Mokrsko

Powiększ obraz

W dniu 25 września 2013 o godzinie 13.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej miało miejsce I Spotkanie partnerstwa na rzecz wzbogacenia oferty działań na rynku pracy w gminie Mokrsko, w którym uczestniczyli:

  1. Małgorzata Pamuła – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wieluniu,

  2. Dorota Wieczorek – dyrektor ZSiP w Mokrsku – Szkoła Podstawowa,

  3. Jolanta Gardyan – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mokrsku,

  4. Małgorzata Stanek – sekretarz Gminy Mokrsko,

  5. Małgorzata Łuszkiewicz – trener, Stowarzyszenie CAL,

  6. Elżbieta Wyrembak – kierownik Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrsku,

oraz bibliotekarze z gm. Mokrsko:

  1. Renata Cieślak – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku,

  2. Ilona Hałupka – bibliotekarz Filii Bibliotecznej w Krzyworzece,

  3. Jadwiga Zawadzka – bibliotekarz Filii Bibliotecznej w Komornikach,

  4. Halina Buczek – bibliotekarz Filii Bibliotecznej w Ożarowie,

  5. Agata Rzeźnik – bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku

Spotkanie otworzyła pani kierownik biblioteki prezentując cele dzisiejszego spotkania oraz zaprosiła uczestniczki do zaprezentowania się. Następnie przedstawiona została krótka prezentacja działalności biblioteki, przybliżono korzyści z udziału w Programie Rozpracuj to z biblioteką. Zaprezentowano również plan działań – obszary i poszczególne działania, aby uczestnicy mieli pełny obraz planowanych przez bibliotekę działań.

Po tym wstępnie nastąpiła prezentacja oczekiwań młodzieży oraz dorosłych związanych z rynkiem pracy. Tu nastąpiła żywa dyskusja uczestniczek, w czasie której padały konkretne pomysły na działania, propozycje, dane itd.

Generalnie uczestniczki stwierdziły, że poprawę na rynku pracy osiągniemy dzięki reaktywacji lub tworzeniu miejsc pracy, głównie w przemyśle. Pani z PUP przedstawiła statystyki związane z ilością zarejestrowanych osób bezrobotnych z terenu gminy Mokrsko (247 osób) oraz ofertę dla nich przygotowaną przez PUP, czyli staże oraz wsparcie w wysokości 20 000 zł na utworzenie własnej działalności.

Panie podkreśliły potrzebę podjęcia działań umożliwiających matkom mającym małe dzieci powrót na rynek pracy. Pojawiły się propozycje zapewnienia opieki nad dziećmi, co jest dość trudne w sytuacji gminy. Uczestniczki stwierdziły, że jest mało inicjatyw podejmowanych przez same kobiety, takich jak kluby dziecięce tworzone przez same zainteresowane. Obecnie istnieje tylko rodzinna pomoc w opiece nad małymi dziećmi. Generalnie brakuje miejsc w przedszkolach. Uczestniczki widzą możliwość powstania mini przedszkola.

Jedna z pań stwierdziła, że należy wykorzystać w większym stopniu Dom Środowiskowy na spotkania dla mieszkańców, głównie dla osób starszych. Tu pojawił się kolejny problem związany z bardzo ograniczoną komunikacją publiczną na terenie dość rozległej gminy Mokrsko.

Młodzi gimnazjaliści potrzebują dobrej preorientacji zawodowej. Często nietrafnie wybierają szkoły – brakuje dobrze przygotowanych do pracy specjalistów, głównie po szkołach i technikach zawodowych.

Generalnie uczestniczki widzą potencjał w tworzonym partnerstwie i zobowiązały się do przeanalizowania możliwości włączenia się w dalsze działania. 


spotkanie-partnerstwa-2013-16 spotkanie-partnerstwa-2013-15 spotkanie-partnerstwa-2013-14 spotkanie-partnerstwa-2013-13 spotkanie-partnerstwa-2013-12 spotkanie-partnerstwa-2013-11 spotkanie-partnerstwa-2013-5 spotkanie-partnerstwa-2013-6 spotkanie-partnerstwa-2013-7 spotkanie-partnerstwa-2013-8 spotkanie-partnerstwa-2013-9 spotkanie-partnerstwa-2013-10 spotkanie-partnerstwa-2013-4 spotkanie-partnerstwa-2013-3 spotkanie-partnerstwa-2013-2

I Spotkanie partnerstwa na rzecz wzbogacenia oferty działań na rynku pracy w gminie Mokrsko
I Spotkanie partnerstwa na rzecz wzbogacenia oferty działań na rynku pracy w gminie Mokrsko