Stanisław Moniuszko w mokrskiej bibliotece

„Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach,
jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli
przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł…”
Stanisław Moniuszko

Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200-setna rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie oraz twórcy polskiej opery narodowej. Aby uhonorować kompozytora, a zarazem przybliżyć postać Stanisława Moniuszki, Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku zaprosiła uczniów klasy III tutejszej szkoły podstawowej na zajęcia pt.: Bajka Stanisława Moniuszki. Bajka, uwertura fantastyczna, znana także pod tytułem Opowieść zimowa, jest jedną z większych kompozycji symfonicznych autora. Preludium do fragmentu uwertury Bajka, który to zagrała na skrzypcach zaprzyjaźniona z biblioteką pani Kasia, była Bajka Wandy Chotomskiej, poświęcona właśnie Bajce Stanisława Moniuszki. Dzieci zaznajomiły się z kolejami życia kompozytora, a później próbowały rozwikłać tajemnice z nim związane. Finałowym akordem spotkania było wykonanie papierowych pianin.
Agata Rzeźnik