Świetlice wiejskie z terenu gminy Mokrsko zakończyły już realizację projektu ŚWIETLICJADA 2015 współfinansowanego z funduszu alkoholowego. Przez dwa miesiące uczestnicy pracowali nad transparentem wraz z układem tanecznym, nad piosenką i teledyskiem do niej oraz nad skeczem kabaretowym. A wszystko w duchu antyalkoholowym.
Oficjalne podsumowanie miało miejsce 19 czerwca w Chotowie. Rozpoczęła je Natalia Zwierz – instruktor miejscowej świetlicy, która powitała wszystkich, życząc im udanej zabawy. Podczas imprezy świetlice zaprezentowały efekty kilkutygodniowej pracy. A oceniało je jury w składzie: Elżbieta Wyrembak z Koła Gospodyń Wiejskich z Mokrska, Patrycja Baranowska z Urzędu Gminy Mokrsko oraz Anita Wnuczek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku.
Jako pierwsze zaprezentowane zostały transparenty ŚWIETLICJADY wraz z układami tanecznymi i hasłami antyalkoholowymi. Usłyszeliśmy m.in.: Nie pij chłopie wódki wcale, bo ci serce nagle stanie! Po nich przyszedł czas na skecze. Jako pierwsza zaprezentowała się świetlica z Chotowa, która przedstawiła historię Śnieżki i sześciu krasnali, którym alkohol sprzedawał Czerwony Kapturek. Po nich na scenie pojawiła się świetlica z Komornik, która pokazała jak alkohol działa na rodzinę. Jako ostatnia zaprezentowała się świetlica ze Słupska, która przedstawiła nieco inną wersję bajki o Czerwonym Kapturku – główną rolę grała bardzo imprezowa babcia. Ostatnie zostały zaprezentowane teledyski, które już niebawem będzie można zobaczyć na naszej stronie.
Pomysłowości uczestnikom można było tylko pozazdrościć. Wybór nie był łatwy, ale puchar II edycji ŚWIETLICJADY trafił do świetlicy z Chotowa! I tam też zostanie do przyszłego roku!
Po pełnej emocji rywalizacji uczestnicy wspólnie zasiedli przy ognisku, by chwilę później wziąć udział w licznych konkurencjach ruchowo – umysłowych. Uczestnicy – związani – przechodzili przez obręcze. Biegali, zakładając na siebie kolejne elementy garderoby. Zapamiętywali kolejne przedmioty. Rozpoznawali opiekunki po zdjęciach z dzieciństwa. Nie wszystkie się zmieniły. Młodzież nie miała problemu z rozpoznaniem p. Jadwigi i p. Agaty. Natomiast nikt nie rozpoznał p. Marty i p. Natalii. Niesamowite, co zmarszczki robią z człowiekiem:) Zwycięzcą tych potyczek została świetlica w Słupsku.
Uczestnicy projektu spotkali się również z terapeutą uzależnień – Andrzejem Baziurem, który opowiedział o uzależnieniu od alkoholu. Pokazał też tzw. „pijane okulary”. Młodzież sama mogła się przekonać, jak pogarsza się widzenie pod wpływem alkoholu. Przejście po linii prostej okazało się niezwykle trudne. Problem z tym miały także opiekunki. Jednej z nich musieli pomóc chłopcy:)
Podczas imprezy doszło też do przykrego incydentu – zasłabł jeden z opiekunów. Natychmiast wezwano karetkę. Nic się jednak nie stało. Sytuacja ta została zainscenizowana, by młodzież mogła się przekonać, jak zareagowałaby w takim przypadku. Uczestnicy wiedzieli jak się zachować. Zareagowali także, gdy nasz fotograf chciał uwiecznić całą akcję. Klaudia usłyszała, że stała się tragedia, a ona szuka sensacji:) Za taką postawę młodzieży należą się brawa. Natomiast Klaudii przeprosiny:) Chętni mogli też porozmawiać z ratownikami oraz zobaczyć wnętrze karetki. Taka lekcja z pewnością zostanie im w pamięci. A my mamy nadzieję, że w podobnej sytuacji będą wiedzieli jak się zachować.
O północy odśpiewano także tradycyjne „Sto lat!” Natalce, która tego dnia obchodziła urodziny.
W czasie ŚWIETLICJADY rozdano rponadto medale dla najaktywniejszych. Złoto otrzymali:
Natalia Jarząbek – dla najlepszego biegacza,
Zuza Uzdrzychowska – dla najlepszego skoczka,
Łukasz Grajoszek – dla najlepszego tancerza,
Weronika Kryściak – dla najlepszego nurka,
Paulina Wyrębak – dla największego śpiocha,
Damian Filecki – dla najodważniejszego.
Wszyscy świetnie bawili się do rana. No może prawie wszyscy – p. Jadwiga zaczęła już zasypiać:) O nagłośnienie imprezy zadbali Piotrek i Kuba.
Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę, fantastyczne prace oraz niesamowite emocje. A świetlicy w Chotowie gratulujemy! Do zobaczenia za rok!
Jesteś tutaj: