XII Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie

Już po raz dwunasty Ożarów gościł amatorskie zespoły teatralne. To tam bowiem w dniach 30 czerwca – 1 lipca odbył się XII Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Występom grup z terenu trzech województw wnikliwie przypatrywała się komisja artystyczna, w skład której weszli Lech Śliwonik, Katarzyna Smyk oraz Edward Wojtaszek, od lat związani z teatrem.

Otwarcia dwudniowego święta teatru amatorskiego dokonała Małgorzata Stanek – Sekretarz Gminy Mokrsko. A sejmik poprowadził Maciej Bieszczad.

Jako pierwsi zaprezentowali się gospodarze – Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa, którzy tym razem nie pokazali widowiska obrzędowego, ale zaprosili na swój koncert. Tuż po nich na scenie wystąpili gawędziarze z Zespołu Śpiewaczego „Włościanie” z Chotowa – Zbigniew Kryściak i Paulina Wyrębak. Na widowisko obrzędowe „Majowe” zaprosił Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Ożarowa, z którym wystąpiła Wanda Majtyka – dobrze wszystkim znana twórczyni ludowa. Spektakle bardziej współczesne zaprezentowały natomiast zespoły: Teatr Bezdomny im. B. Hrabala w Żarowie (spektakl „Manko”) oraz Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki (spektakle „Biuro matrymonialne” i „Kluczyk”). Tuż po nich problematykę codziennego życia na wsi podjął zespół Włyniaki BIS. O zabobonach i przesądach w wiejskiej chałupie opowiedziało natomiast Towarzystwo Kobiet Aktywnych. A na zakończenie sobotniego spotkania na ożarowskiej scenie wystąpił Teatr Zza Boru, wystawiając „Cztery bliźniaczki”.

Niedzielne przedpołudnie rozpoczął TEATR sPokoLeń, prezentując ożarowskiej publiczności znaną sztukę „Moralność pani Dulskiej”. Sejmikowe występy zamknęła Strojecka Grupa Klepisko ze spektaklem „Piotr”. Tego dnia nie mogło również zabraknąć koncertu Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Ożarowa, który zachwycił miejscową publiczność.

Na zakończenie jubileuszowego spotkania miłośników teatru amatorskiego głos zabrali członkowie komisji artystycznej, podkreślając różnorodność poruszanej na scenie problematyki. Dwudniowe spotkanie zakończył Tomasz Kącki – Wójt Gminy Mokrsko. A o tym, kto pojedzie do Tarnogrodu przekonamy się już za kilka tygodni.

XII Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie można niewątpliwie zaliczyć do udanych. Prezentujące się zespoły teatralne z pewnością nie zawiodły oczekiwań publiczności. I za to serdecznie dziękujemy!