Dzień Babci i Dziadka

Powiększ obraz

Dzień Babci i Dziadka to tradycja pochodząca z czasów PRL-u. Dzień Babci świętujemy w Polsce od 1966 roku, a Dzień Dziadka od 1981 roku. Święta te są okazją do okazania babciom i dziadkom wdzięczności za ogrom pracy włożonej w pomoc przy wychowywaniu dzieci

Siadaj, Babciu z Dziadkiem, blisko.
Zaraz Wam opowiem wszystko.
Prawie całą noc nie spałam,
bo prezenty wymyślałam.
Na kanapie się kręciłam,
aż coś dla Was wymyśliłam:
z lodu broszkę i korale
i śniegowe cztery szale.
Dziesięć czapek w śnieżną kratkę
i lodową czekoladkę.
Jak nie będzie Wam smakować,
mnie możecie poczęstować!

Dzień Babci w Polsce obchodzimy 21 stycznia, Dzień Dziadka 22 stycznia.

W 1964 roku za sprawą tygodnika Kobieta i Życie powstał pomysł uczczenia „Pani o siwych włosach”, siedzącej w fotelu, z okularami na nosie i robiącej na drutach. Już rok później święto to zaczął popularyzować Express Poznański. W roku 1966 również Express Wieczorny ogłosił dzień 21 stycznia „Dniem Babci”. Obchody święta Dnia Dziadka zaczęły się dopiero w latach 70-tych od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga. Termin ten jednak nie przyjął się, a z czasem święto zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci. Samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze. Obecnie na stałe wpisało się do kalendarza świąt i jest hucznie obchodzone zarówno przez Babcie i Dziadków, jak i przez wnuczęta.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy zdrowia, zdrowia i zdrowia, radości, uśmiechu i wytrwałości…

A gdybyście mieli kiedyś zbyt dużo wolnego czasu, zapraszamy do biblioteki. Tam znajdzie się lekarstwo na nudę, tam czekają najwierniejsi przyjaciele – książki.