LOKOMOTYWA PO WIEDZĘ – ECO FASHION zakończenie projektu

13 października 2022 w Szkole Podstawowej w Mokrsku miał miejsce spektakularny pokaz mody, którym zakończyliśmy realizację projektu „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Od 1 kwietnia 2022 r. Łódzki Dom Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrsku  zrealizowali wiele wspólnych działań zmierzających do przygotowania tego pokazu.

Grupa młodzieży wraz z opiekunami uczestniczyła w 4 typach warsztatów wyjazdowych. Odwiedziliśmy Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która na potrzeby realizacji warsztatów udostępniła swoją nowo otwartą przestrzeń, czyli Akademickie Centrum Designu oraz Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów. Warsztaty przeprowadzone były przez pracowników uczelni:

WARSZTAT Z PROJEKTOWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – Akademickie Centrum Designu) – dr Beata Marcinkowska i dr Maciej Bohdanowicz.

WARSZTAT Z PRAKTYCZNEGO WYKONYWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów) – dr Aleksandra Wereszka i dr Monika Czarska. Dodatkowo z ramienia Łódzkiego Domu Kultury zorganizowany został WARSZTAT Z TWORZENIA MODOWYCH AKCESORIÓW EKOLOGICZNYCH, który przeprowadziła pani Julita Pierzchała (Pracownia JUPIENTER). Uzupełnieniem wszystkich działań ekologiczno-artystycznych była wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W ramach projektu odbył się również WARSZTAT O IDEI ZRÓWNOWAŻONEGO ZARZĄDZANIA ZASOBAMI ŚRODOWISKA, który przeprowadził przedstawiciel Ośrodka Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA.

Realizacja i udział w projekcie „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion” dostarczyła uczestnikom i opiekunom ogrom wiedzy i umiejętności uwzględniających ekologiczny charakter pracy artystycznej. Poznawaliśmy jakie nawyki trzeba w sobie wykształcić, abyśmy mogli o sobie powiedzieć, że dbamy o środowisko i rozumiemy zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierny konsumpcjonizm, degradacja ekosystemów, czym jest efekt cieplarniany, nadmierny wyrąb lasów czy tzw. fast fashion i co robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zapobiec powstawaniu odpadów i jak je zagospodarować i dlaczego warto zastanowić się zanim coś wyrzucimy – jedzenie, odzież, papierowe pudełko.

Teraz pozostało nam cierpliwie czekać na uroczysty finał projektu, podczas którego zaprezentowane zostaną zwycięskie prace oraz rozdane nagrody dla uczestników konkursu. Zakończenie projektu zaplanowane jest  w Łódzkim Domu Kultury w dniu 30 listopada 2022 roku.

Trzymamy kciuki!!!