Melania Bil gościem Klubu KOK

24 września odbyło się IV spotkanie Klubu KOK. Tym razem mieliśmy gościa z krwi i kości. Obecnością swą uświetniła spotkanie pani Melania Bil, rodzima poetka.
Melania Irena Bil, z domu Jędrzejak urodziła się w czasie zawieruchy wojennej w małej miejscowości Rodemauchel pod Dreznem w Niemczech. W 1950 roku wraz z rodzicami i rodzeństwem wróciła do Mokrska, skąd pochodziła jej rodzina.

Ukończyła Szkołę Podstawową w Mokrsku; na dalsze kształcenie nie znaleziono środków, ale jak sama żartobliwie wspomina: „Akademię Rolniczą miałam w kołchozie w Mokrsku”. Pracowała w różnych zawodach. Najpierw w Cegielni Krzyworzeka, potem w punkcie dostawy mleka w Mokrsku, szwalni „Terpol” w Skomlinie, w cegielni w Mokrsku i znów w szwalni. W międzyczasie wyszła za mąż, urodziła trzy córki, prowadziła dom i gospodarstwo rolne na 2 ha ziemi.

Łatwość w pisaniu miała od zawsze; krótkie rymowanki pisała już w szkole, w późniejszym czasie tworzyła przy okazji uroczystości zarówno rodzinnych, społecznych, jak i religijnych. Nam – bibliotece pani Melania pisała scenariusze na przedstawienia wigilijne, sobótkowe i różne wiersze okolicznościowe. Spektakl „Po pierzojkach”, autorstwa naszej rodzimej poetki, został wystawiony w 2010 r. na Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie, w obsadzie „dworzankowej”. I trzeba zaznaczyć, że profesjonalna komisja, podsumowując występ, „specjalnie tekstu się nie czepiała”. Spisywanie swoich wierszy rozpoczęła dopiero na emeryturze. Wydano dwa tomiki jej wierszy „To lubię” w 2002 r., „Moje poletko” w 2010 r. nakładem ŚDS w Mokrsku oraz „… duszą… sercem… życiem pisane” w 2006 r. jako zbiór tekstów z twórcami ze środowiskowych domów samopomocy.

Siedemdziesiąte piąte urodziny
Co to za wiek dla młodej dziewczyny
Data w kalendarzu
Przewrócona zapisana karta
A ja młoda i szparka
Jak z piosenki sekretarka
Do człowieka się uśmiecham
W człowieku widzę człowieka
Doświadczenie spore posiadam
Dzielić się z nim jestem rada
Kto chętny… ucho nadstawi
I nieźle się zabawi

Na zredagowanie i wydanie czekają trzy zeszyty zapisane wierszami, refleksjami osobistymi przemyśleniami. Pani Melania jest aktywna w środowisku, występuje na spotkaniach z twórcami ludowymi, opowiada, baje i zaciekawia… Interesuje się medycyną niekonwencjonalną, zaprzyjaźniona jest ze wszelkimi roślinami, zna sekrety ziół i ich zastosowanie. Myślę, że nie ma w gminie osoby, która nie słyszałaby o pani Melanii, a śmiem twierdzić, że w powiecie osób znających „naszą” poetkę jest bez liku.

Agata Rzeźnik
IMG_2395 IMG_2396 IMG_2398 IMG_2401 P1050797 P1050799 P1050801 P1050803