„Niezbędnik pierwszej pomocy seniora…” zakończony!

W ramach projektu  „Obywatel Senior – rozwój zaangażowania obywatelskiego wśród seniorów”, współfinansowanego  przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020 r., grupa  nieformalna „Seniolatki”, działająca przy Świetlicy Wiejskiej w Komornikach, złożyła wniosek pn. „Niezbędnik pierwszej pomocy seniora ratunkiem dla nas i innych”. Projekt zakładał pogłębienie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a w szczególności  ratowania życia przy użyciu defibrylatora. W dobie coraz większej ilości tych urządzeń w miejscach publicznych, wskazane jest przeszkolenie osób w tym zakresie. Realizatorzy otrzymali środki na zakup fantomu z defibrylatorem treningowym oraz na zakup plansz edukacyjnych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez strażaków ratowników z jednostki OSP w Komornikach, którzy  posiadają  certyfikowany  tytuł ratownika. W ramach projektu zorganizowano  4 spotkania warsztatowe z zakresu pierwszej pomocy oraz ćwiczenia na fantomie z defibrylatorem treningowym. Zorganizowano ponadto pokaz z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Komornikach. Uczniowie klas V, VII, VIII mogli dodatkowo ćwiczyć na zajęciach przygotowanych przez strażaków-ratowników. Świadomość , że zostało się przeszkolonym w użyciu defibrylatora, zwiększa szanse na użycie prawdziwego w nagłych wypadkach.

Zakończono  projekt, ale nie działania!  Fantom wraz defibrylatorem treningowym będzie służył całej społeczności Gminy Mokrsko do prowadzenia dalszych warsztatów szkoleniowych dla wszystkich chętnych. Będą one organizowane na terenie świetlic, bibliotek oraz szkół.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prowadzącym, a przede wszystkim Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS za otrzymane fundusze i wsparcie!