Menu Zamknij

Spotkanie z Tuwimem

25.06.2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrsku odbyło się kolejne spotkanie Klubu KOK (Książka oraz Kawa). Tym razem inicjatorka Klubu, Agata Rzeźnik, zaprosiła uczestników do zapoznania się z twórczością jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, Juliana Tuwima. Specjalnie na tę okazję wykonana została postać Tuwima inspirowana jego słynnym łódzkim pomnikiem. Przypomnijmy, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi możemy podziwiać rzeźbę pisarza siedzącego na ławeczce. Nos owej rzeźby jest wytarty z powodu miejskiej legendy mówiącej, że potarcie nosa Juliana Tuwima przynosi szczęście.
Pisarz związany był z Łodzią, wychowywał się w rodzinie zasymilowanych Żydów. Zadebiutował w wieku 17 lat przekładem na esperanto wierszy Leopolda Staffa.  W roku 1913 miał miejsce jego właściwy debiut poetycki, wiersz Prośba opublikowany został w „Kurierze Warszawskim”. Autor tekstów kabaretowych, rewiowych i librecista oraz autor tekstów politycznych. Współautor i redaktor pism literackich oraz satyrycznych („Skamander”, Wiadomości Literackie, Cyrulik Warszawski). Tłumacz literatury rosyjskiej, m.in. Aleksandra Puszkina (Jeździec miedziany, Połtawa), W. Majakowskiego (Obłok w spodniach). Autor popularnych wierszy dla dzieci, m.in.: Lokomotywa, Ptasie radio, Pan Hilary, Słoń Trąbalski, Bambo. Był bibliofilem i kolekcjonerem kuriozów (Czary i czarty polskie, Pegaz dęba, Cicer cum caule).
Znany był ze swojego specyficznego humoru objawiającego się bystrością umysłu i świeżością. Świeżości tej szukał najczęściej w języku – głównym orężu modernizmu, a szczególnie postmodernizmu.
Uczestnicy z zainteresowaniem przysłuchiwali się ciekawostkom z biografii Tuwima, podejmowali żywe dyskusje i omawiali wybrane wiersze. A wszystko to odbyło się w przyjemnej atmosferze przy filiżance kawy.

IMG_2301 IMG_2302 IMG_2303 IMG_2304 IMG_2305 IMG_2306 IMG_2308 IMG_2311 IMG_2313