XVI TURNIEJ SZACHOWY CZTERECH GMIN BIAŁA-WIERZCHLAS-PĄTNÓW-MOKRSKO

W  dniach 21-22, 28-29 października 2023 r. dzieci i młodzież Powiatu Wieluńskiego wzięła udział w zorganizowanym po raz szesnasty przez gminy Biała, Wierzchlas, Pątnów i Mokrsko w Szachowym Turnieju Czterech Gmin. Startowało 24 zawodników reprezentujących kluby szachowe z Rudy, Białej, Pątnowa, Wierzchlasa, Skomlina, Masłowic, Kraszkowic, Wielunia oraz Krzyworzeki. Gminę Mokrsko reprezentowali członkowie Sekcji Szachowej w Krzyworzece, działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrsku. Turniej rozegrany został w tradycyjnej dla niego formule turnieju czterech skoczni i składał się z czterech etapów. Każdy z nich poprzedzał konkurs rozwiązywania zadań szachowych, którego tematyka nawiązywała do debiutów obowiązujących na danym etapie oraz typowych motywów szachowych: partia włoska, gambit hetmański, obrona francuska i obrona sycylijska. Konkurs podobnie jak właściwy turniej rozegrano w dwóch grupach; A – zawodnicy z rankingiem 1400 i więcej oraz B – zawodnicy z rankingiem do 1250. Po zakończeniu każda z grup została podzielona na grupę dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt w grupie A w turnieju głównym zwyciężyła Weronika Piotrowska z Pątnowa, a wśród chłopców najlepszym okazał się Adam Soja (UKS Piątka Wieluń). W grupie B wśród dziewcząt zwyciężyła Natalia Antończak (Pątnów), a w grupie chłopców reprezentujący Gminę Skomlin Piotr Wesoły (GOKiS SKOMLIN). Duży sukces zajmując drugie miejsce odniosła Emilia Parzyjagła trenująca w Krzyworzece u Krzysztofa Jarząbka.  W konkursie zadań szachowych najlepiej zaprezentowała się Natalia Antończak z Pątnowa, a Emilia Parzyjagła z Krzyworzeki zajęła 3 miejsce. W grupie chłopców zwyciężył w grupie A Bartosz Wypych z Kraszkowic, a w grupie B z dużą przewagą zwyciężył Piotr Wesoły na co dzień trenujący w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie. Na uwagę zasługuje też dobra postawa dwóch kolejnych zawodników z Krzyworzeki Michała Sokoła i Jana Hałupki, którzy w każdym roku poprawiają swoje wyniki. Podczas uroczystego zakończenia zorganizowanego w Zespole Szkół i Przedszkola w Mokrsku, którego dyrektorem jest Piotr Piechowski przyznane zostały nagrody wójtów dla najlepszych zawodników z gmin-organizatorów. Z rąk wójta Gminy Mokrsko Zbigniewa Dąbrowskiego nagrodę dla najlepszego zawodnika z naszej gminy otrzymał Szymon Ignaczewski, który będąc najmłodszym zawodnikiem z Krzyworzeki zajął wysokie 5 miejsce w grupie A. W uroczystości zakończenia turnieju uczestniczył także wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek. Turniej zgodnie z opinią uczestników spełnił swoje oczekiwania. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.